
Reklama
Jak pozbyć się wągrów raz na zawsze?
Artykuł sponsorowanyZaskórniki (potocznie nazywane wągrami) są jednym z najczęściej powstających na skórze niedoskonałości. Są to drobne zmiany w postaci grudek lub czarnych kropek, które najczęściej spotyka się na twarzy w strefie T (nos, broda, czoło), jednak zdarzają się one również na policzkach, dekolcie czy plecach. Nie są one groźne, jednak ze względów estetycznych wiele osób decyduje się, by je usuwać. Osoby ze skłonnościami do zaskórników niestety często borykają się z ich powracaniem, co może być uciążliwe i prowadzić do złego samopoczucia. Jak zrobić to skutecznie, by problem nie nawracał?
Czym są wągry i dlaczego powstają?
Wągry to potoczna nazwa zaskórników. Dzieli się je na dwa rodzaje ze względu na ich wygląd. Schemat powstawania jest podobny, wynika z zalegania na powierzchni skóry dużej ilości sebum lub innych zanieczyszczeń, co zaburza naturalne złuszczenie naskórka. Martwe komórki osadzają się w porach i blokują je, co powoduje nieestetyczną zmianę. Najczęściej problem ten dotyka osób ze skórą tłustą lub mieszaną, jednak może wynikać także ze źle dobranej pielęgnacji, zmian hormonalnych (również z powodu przyjmowanych leków) i zaniedbań w oczyszczaniu skóry. Wyróżnia się:
- Zaskórniki otwarte — najczęściej spotykane, mają ciemny kolor ze względu na utlenienie sebum, które blokuje pory (mieszki włosowe). Najczęściej spotyka się je w strefie T.
- Zaskórniki zamknięte — o jasnym kolorze, najczęściej białym, mają czasem także formę grudki wyczuwalnej pod palcami. Dzieje się tak, ponieważ przy zamknięciu pora nawarstwił się w tym miejscu martwy naskórek.
Jak usuwać wągry?
Usuwanie zaskórników to długotrwały proces, który nie przynosi efektów z dnia na dzień. Kuszącym rozwiązaniem może być wyciskanie, jednak w żadnym wypadku nie powinno się tego robić. Wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia skóry, która będzie podatna na zakażenia. Dodatkowo metoda ta pozwala na częściowe usunięcie zalegającego w gruczole naskórka, przez co szybko można spodziewać się nawrotów, lub — co gorsza — wykwitu ropnego — pozostawione resztki będą pożywką dla bakterii.
Kluczowym aspektem jest dokładne i regularne oczyszczanie twarzy. Pozwoli to na bezpieczne usunięcie naskórka oraz nieestetycznej zmiany. Szczególne znaczenie ma dokładne oczyszczanie wieczorem, gdy po całym dniu na twarzy osadziły się zanieczyszczenia, ale także pot czy naturalny łój. Z uwagi na to powinno stosować się płyn micelarny / mleczko do demakijażu (jeśli używasz makijażu), odpowiedniego do twojego typu cery żelu do mycia twarzy oraz toniku, który pozwoli na przywrócenie naturalnego pH skóry, które powinno być lekko kwasowe. Niektóre toniki zawierają również substancje zwężające pory, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka powstania kolejnych wągrów. Warto jednak nie bagatelizować znaczenia porannego oczyszczania, ponieważ w trakcie snu skóra pracuje i wydziela łój. Na pościeli gromadzą się drobnoustroje, takie jak roztocza, które również mogą zostać na twarzy. Przy zastosowaniu żelu do mycia twarzy i kremu uzyskasz efekt świeżości, co poprawi wygląd twojej twarzy w ciągu dnia. Unikaj jednak mentolu i alkoholu w składzie, ponieważ może to niepotrzebnie wysuszyć skórę.
W walce z wągrami polecane są także peelingi, które pozwolą na szybsze pozbycie się martwego naskórka. Nie powinno się jednak stosować ich za często, ponieważ mogą podrażniać delikatną skórę twarzy. Najlepiej, żeby produkt był delikatny i odpowiedni do rodzaju cery.
Po usunięciu naskórka warto zadbać także o nawilżenie skóry. Odpowiednie nawodnienie gruczołów łojowych zapobiegnie nadprodukcji sebum, która może wynikać z przesuszenia. Warto stosować produkty zawierające kwas hialuronowy, który doskonale wnika w komórki i dogłębnie nawilża naskórek. Dobrą praktyką jest stosowanie kremów z filtrem UV, który zapobiegnie nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, które może dodatkowo podrażnić, co doprowadzi do przebarwień lub nasilenia powstawania zaskórników.
Szeroki wybór kosmetyków przeciw wągrom znajdziesz w ofercie sklepu internetowego kroplazdrowia.com.pl
Reklama
Polecane kategorię
Nie jadasz mięsa i nie masz pomysłu na pyszne, zdrowe danie? Wypróbuj moje wegetariańskie przepisy, pełne smaku i witamin.
Mięsne dania też mogą być fit. Dobrej jakości mięso zapewnia nam niezbędnych wartości odżywczych. Wypróbuj moje mięsne przepisy, proste i dla każdego.
Nie wszyscy lubią ich smak, ale warto od czasu do czasu wprowadzić je do swojej diety. Wypróbuj przepisy na dania rybne.
Zupy to lekkie dania, które pasują zarówno na obiad jak i kolację. Oparte na warzywach stanowią doskonałe źródło wartości odżywczych i są doskonałym przykładem dania fit.
Słodki deser też może być zdrowy. Wystarczy przygotować go z odpowiednich składników. Wypróbuj moje propozycje.
To co pijemy jest równie ważne dla naszego zdrowia jak to co jemy. Dlatego też wśród dietetycznych przepisów nie może zabraknąć pomysło na koktajle i napoje.
Reklama
Na dzisiejsze śniadanie, obiad i kolację polecam

Przepis na zdrowe i pyszne śniadanie dla wielbicieli kokosowych smaków. Szybkie w przygotowaniu, smaczne i zdrowe.

Pieczone bataty faszerowane szpinakiem
Bataty faszerowane szpinakiem i serem feta. Smaczne i proste. W sam raz na wegetariański obiad.

Zdrowa, prosta i dietetyczna zupa z botwinki, buraków z dodatkiem cukinii, ogórka, rzodkiewek, szczypiorku i koperku. Doskonała na wiosenny i letni obiad. Podana z jajkiem smakuje doskonale.